Tester

Pokud hledáš rozmanitou práci v IT, která je zajímavě ohodnocená, potom může být kariéra v testingu pro Tebe! V článku níže Ti přináším základní informace o roli testera. Dozvíš se nejen to, co tester dělá, ale také kolik si vydělá nebo kam se může rozvíjet.

Role Testera je v IT naprosto zásadní. V Tvojí budoucí testerské roli budeš kontrolovat (testovat) zda-li je vyvinutá aplikace v pořádku a budeš zodpovídat za její kvalitu. Budeš také hodně komunikovat nebo analyzovat nově dodávané funkce. Čím budeš zkušenější, tím více se dostaneš k automatizacím, bezpečnosti, použitelnosti nebo i techničtějším oblastem.

Chceš se dostat do IT?
Zaujala tě pozice Testera? Přihlas se na další běh naší Testovací Akademie!

Den Testera

Tvoje denní činnosti a úkoly mohou být velice rozmanité. Ty nejběžnější uvádím v následujícím seznamu:

  • Testování (kontrola) aplikace,
  • Plánování/vytváření testů, testovací strategie a plánu,
  • Reportování výsledků,
  • Komunikace s dalšími členy týmu,
  • Provádění analýzy rizik,
  • Psaní a spouštění automatických testů,
  • A mnoho dalšího…

Jak vypadá plat testera?

Dle webu platy.cz se průměrná mzda testera pohybuje od 36.099 Kč do 76.555 Kč (v září 2023). S velkou pravděpodobností se Ti podaří vyjednat částku okolo 35 000 Kč na pozici junior tester, pokud již máš alespoň obecné znalosti a dovednosti o testování.

Možnosti Rozvoje

V možnostech kariérního rozvoje si určitě vybereš. Testing je neskutečně rozmanitý. Pokud Tě naplňuje komunikace, je možné, že Test Management bude pro Tebe to pravé. Vhodná může být i analytická role nebo bližší spolupráce s klientem.

Jsi spíše techničtější typ? Pak se naopak můžeš posunout směrem k vnitřním systémům a databázím. Pokud se najdeš v programování a skriptování, pak můžeš zkusit automatické testování.

Tester: rozvoj do: test analýzy, Automatizace testování, test managementu, technických oblastí

V testingu však zůstávat nemusíš. Často se děje, že se Tester rozhodne pokračovat do jiného IT oboru. Není se čemu divit, Tester si totiž vyzkouší na projektu skoro všechno. S těmito vědomostmi je pak jednodušší skočit do jiného oboru.

Tester: rozvoj do dalších rolí v IT: project management, vývoj, business analýza, product management, IT architekt

Doufám, že Ti stručný popis Testerské pozice pomohl s rozhodováním, jestli je pro Tebe testing to pravé. Pokud uvažuješ, že se do nové role pustíš, mrkni na naši Akademii!

Autor článku: Petr Fifka