10 důvodů proč začít v testování

Spousta lidí přemýšlí o startu v IT, ale neví kde začít. Ať už jde o absolventa školy či člověka, který přemýšlí o změně kariéry. Proč začít v testování? Často pokládané otázky jsou:

  • Jak začít? 
  • Jak se mám do IT dostat?
  • Potřebuji školu či jiné dovednosti?
Dělej to, co je skvělé

Pokud si tyto nebo podobné otázky pokládáš, pak je možná pro tebe testování to pravé.

A co to vlastně je?

Testing je nezbytná část vývoje Software i Hardware. V dnešním ultra rychlém světě je testování stále důležitější. Při dodávání nového produktu je potřeba reagovat co nejdříve, pokud možno okamžitě. Zbrklost, změny, stres, to jsou příčiny chyb.

Já osobně mám pocit, že postupem času je kolem mě stále více a více nefunkčních, chybových věcí. Koncový uživatel je až na samém konci. Projektový tým musí dodávat nové funkcionality i produkty i když jsou nekvalitní nebo nehotové.

A proto tu je Softwarové testování. Testování pomáhá tyto chyby odhalovat a směrovat aplikaci či jiný produkt ke kvalitnějšímu provozu.

V tomto článku proberu, co je mých 10 bodů, proč vstoupit zrovna do testování.

1. Brána do IT

Neznám ani jediného testera, který by toto tvrzení měl rád. Trochu to snižuje hodnotu a profesionalitu našeho oboru.

Bohužel i bohudík je to pravda. Testování je často vstupní branou do IT. Proč? Nepotřebuješ totiž žádné dlouhé kurzy či školy. V některých případech je možné do testování vstoupit úplně bez zkušeností.

Brána do IT

2. Jednoduchý start v testování

Pro start v testingu není nutné mít vysokoškolské vzdělání ba ani umět programovat. Když to vezmu velmi s nadhledem, tak pro uchazeče o testování stačí umět pracovat s počítačem. 

Pokud chceš mít při pohovoru šanci na úspěch, musíš se alespoň trochu orientovat v používaných nástrojích, vědět jak probíhá vývoj SW i umět používat aplikace, které běží v pozadí za tím, co normální uživatel vidí.

Toto naštěstí dokáží pokrýt mnohé akademie, které se zaměřují na předání znalostí nutných pro start. Jednou z nich je i Testovací Akademie, kterou pořádáme.

3. Plat

Je všeobecně známo, že IT nabízí nadstandardní platy. To platí i o testerech. Juniorní tester s minimem zkušeností si vydělá i 35.000 Kč, což je v Březnu 2022 téměř na úrovni průměrné mzdy v ČR, která je 37.047 Kč, což už je pořádný důvod proč začít v testování.

Seniorní tester, s 6 lety praxe si může říct o 100 tisíc a víc.

Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá. IT je obor, který se velice dynamicky a rychle rozvíjí a dlouhodobě v něm je nedostatek pracovní síly. To znamená, že firmy jsou nuceny bojovat o každého zaměstnance. Důsledek je takový, že platy v IT jsou takové, jaké jsou. Testing je v tomto ještě trochu vyjímečnější. Spousta testerů často odchází do jiných odvětví a proto je naše ohodnocení nadstandardní.

4. Výzva

Testování na první pohled vypadá lehce. Člověk přijde k aplikaci, nakliká něco dle skriptu a hotovo. Ono tomu tak ale úplně není. Rád říkám, že testing je jako Šachy, je snadné začít je hrát, ale stát se mistrem zabere ohromné množství času. 

Každý den v testování přináší nové výzvy. Ať už to jsou zajímavé úkoly, situace nebo také použití nových nástrojů. 

Jak dosáhnout co nejvyšší kvality aplikace nelze jednoduše popsat. Časem zjistíš, že dříve efektivní techniky začínají být netečné. Proto tester musí stále vymýšlet a hledat nové způsoby, jak produkt testovat.

5. Rozmanitost

Rozmanitost, barevnost

Testing je činnost, která je hodně rozmanitá. Jeden den tester analyzuje nový projekt, druhý testuje, třetí vytváří automatizované testy. Množství činností a cest k tomu jak dosáhnout co nejvyšší kvality aplikace je spousta. Je na tobě, jakou cestu k testování zvolíš. Je jich spousta a určitě se nebudeš nudit.

6. Je nás málo

Tím hlavním důvodem proč je nás málo je to, že v IT je nedostatek lidí. Díky průmyslu 4.0 je transformace podniků rychlejší, než stačí trh a školy reagovat. Proto je málo nejen testerů, ale i jiných technických pozic v IT jako jsou programátoři nebo analytici.

Další důvod, proč je na trhu nedostatek testerů, zvláště seniornějších je vysoká odchodovost. Tester je univerzální „bojovník“. Musí umět jak technickou část, musí umět komunikovat, tak řešit business situace. Následně už stačí jen ta správná příležitost a z testera je například business analytik.

To, že je nás málo znamená, že je mezi testery menší konkurence než v jiných odvětvích a často to bývá rozhodnutí proč začít v testování.

7. Soft i hard skills

Ač to dle názvu „Testování“ vypadá, testování není pouze o tom, že tester ověřuje funkčnost aplikací. Exekuce (ověřování funkčnosti) je velká část naší práce, jsou zde ale i další úkoly a odpovědnosti. Tester může na chyby upozorňovat již když se přemýšlí o nové funkčnosti. Ověřuje se i dokumentace, která vzniká ještě před začátkem vývoje. Pro naši práci potřebujeme znát produkt do detailu. Dokumentace ale často bývá povrchní či neúplná. To znamená, že si požadované informace musíme zjišťovat od analytika, klienta či vývojáře. Existuje také mnoho situací, kde může tester sdílet svůj názor nebo zkušenosti.

Toto všechno má za následek to, že tester k své práci potřebuje nejen technickou znalost (hard skills), ale také komunikační, měkké dovednosti (soft skills).

8. Rozvoj testerů

Další z důvodu, proč si myslím, že je kariérní dráha testera zajímavá, jsou možnosti rozvoje. Svět softwaru je sám o sobě neskutečně rozmanitý. IT je v dnešní době již téměř všude. “Ajťák” má možnost se uplatnit od retailu až po automotive či bankovnictví. Může se rozhodnout jestli bude pracovat spíše s programy a aplikacemi nebo hardwarem.

To samé platí i o testerech. Nemusíme se však orientovat čistě na odvětví. Junior tester velice rychle narazí na křižovatku kam se vydat. Budeš se jako tester ubírat spíše technickým směrem například do testování backend systémů? Nebo spíše zvolí cestu k zákazníkovi a komunikaci? Možná je ta správná cesta test management. Nebo rovnou může změnit celý obor a jít pracovat například jako projektový manažer.

Cest rozvoje je spousta a to dělá práci testera ještě víc zajímavou.

9. Komunita

Tak jako vývojáři, tak i testeři mají svou komunitu, kde si sdílí jejich znalosti a dovednosti. V Čechách je to například komunita [pro:]TEST!

Testeři se potkávají na diskusních fórech, meetupech nebo konferencích. Kdykoliv můžeš poznat nové lidi nebo si například říct o pomoc či názor. Pokud jsi tedy rád/a mezi lidmi, může to být právě toto, co ti pomůže určit proč začít v testování.

10. Homeoffice

V dnešní době již možnost pracovat vzdáleně není až tak výjimečná. Práci testera můžeš plně dělat ať už z domova nebo z jakéhokoliv jiného místa na planetě. Já si často prodlužuji dovolenou tím, že pracuji například z pláže.

Práce testera je v hodně ohledech zajímavá. Je však vhodná úplně pro každého? Má práce testera jen samá pozitiva? To určitě ne. Jsou tu i stinné stránky, ale o těch snad někdy příště.

Počítač se stolem, homeoffice

Já svou testerskou kariéru miluji, jsem s mým oborem naprosto spokojený a práce mě naplňuje.

Zaujala tě práce testera? Chceš se stát jedním z nás? Už víš proč začít v testování? Tak to potom koukni na naši testerskou akademii!

Leave a Reply